Атестація педагогів

Атестація педагогічних працівників – це система заходів, спрямована на всебічне комплексне оцінювання їх педагогічної діяльності, за якою визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, рівень його кваліфікації, присвоюється кваліфікаційна категорія, педагогічне звання.

Метою атестації є стимулювання цілеспрямованого безперервного підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників, росту їх професійної майстерності, розвитку творчої ініціативи, підвищення престижу й авторитету, забезпечення ефективності навчально-виховного процесу.

Основними принципами атестації є відкритість та колегіальність, гуманне та доброзичливе ставлення до педагогічного працівника, повнота, об’єктивність та системність оцінювання його педагогічної діяльності.

Атестація педагогічних працівників навчальних та інших закладів є обов’язковою. Атестація може бути черговою або позачерговою. Чергова атестація здійснюється один раз на п’ять років.

Умовою чергової атестації педагогічних працівників є обов’язкове проходження не рідше одного разу на п’ять років підвищення кваліфікації на засадах вільного вибору форм навчання, програм і навчальних закладів.

Ця вимога не росповсюджується на педагогічних працівників, які працюють перші п’ять років після закінчення вищого навчального закладу.

Педагогічний працівник має право

  • Подати заяву на позачергову атестацію.
  • Подати заяву на відмову від чергової атестації, якщо на це є підстава.
  • На обов’язкове ознайомлення з характеристикою не пізніше, ніж за 10 днів до засідання атестаційної комісії.
  • На обов’язкове отримання другого примірника атестаційного листа під розпис після рішення атестаційної комісії.

Умови атестації педагога

  • Наявність відповідної фахової педагогічної освіти.
  • Володіння державною мовою в обсязі, необхідному для виконання професійних обов’язків, відповідно до Конституції України (ст.10).
  • Обов’язкове навчання на курсах підвищення кваліфікації при обласному Інституті післядипломної освіти педагогічних працівників раз на 5 років.

Не підлягають атестації педагогічні працівники

  • Які мають стаж безпосередньої педагогічної роботи менш ніж 3 роки.
  • Які перебувають на тривалому лікуванні та відпустці з догляду за дитиною до 3-річного віку.

.

Умови та порядок присвоєння кваліфікаційних категорій та педагогічних звань

Умови та порядок присвоєння педагогічних звань

Педагогічні звання “викладач-методист”, “учитель-методист”, “вихователь-методист”, “практичний психолог-методист”, “педагог-організатор-методист”, “керівник гуртка-методист” можуть присвоюватися педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію “спеціаліст вищої категорії” (для педагогічного звання “керівник гуртка – методист” – найвищий тарифний розряд та повну вищу освіту), здійснюють науково-методичну і науково-дослідну діяльність, мають власні методичні розробки, які пройшли апробацію та схвалені науково-методичними установами або професійними об’єднаннями викладачів професійно-технічних та вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти.

Педагогічне звання “вихователь-методист” може присвоюватися музичним керівникам та інструкторам з фізкультури дошкільних навчальних закладів.

Педагогічні звання “старший викладач”, “старший учитель”, “старший вихователь” можуть присвоюватися педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційні категорії “спеціаліст вищої категорії” або “спеціаліст першої категорії” та досягли високого професіоналізму в роботі, систематично використовують передовий педагогічний досвід, беруть активну участь у його поширенні, надають практичну допомогу іншим педагогічним працівникам.

Педагогічним працівникам, які мають базову або неповну вищу педагогічну освіту, можуть присвоюватися педагогічні звання “вихователь-методист” (для музичних керівників, інструкторів з фізкультури та вихователів дошкільних навчальних закладів), “старший учитель”, “старший вихователь”, якщо стаж їх педагогічної діяльності становить не менш як 8 років та якщо вони мають найвищий тарифний розряд.

Педагогічне звання “майстер виробничого навчання I категорії” може присвоюватися майстрам виробничого навчання, які на високому професійному рівні володіють методикою практичного навчання, ефективно застосовують її у роботі та мають стаж роботи на займаній посаді не менш як 8 років і яким встановлено найвищий тарифний розряд.

Педагогічне звання “майстер виробничого навчання II категорії” може присвоюватися майстрам виробничого навчання, які добре володіють методами і прийомами виробничого навчання, майстерно застосовують їх у роботі та мають стаж роботи на займаній посаді не менш як 5 років і яким встановлено найвищий тарифний розряд.

За матеріалами Типового положення про атестацію педагогічних працівників зі змінами і доповненнями відповідно до наказу МОН України №1473 від 20.12.11 року “Про затвердження Змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників”.

.

            Електронна адреса для подання документів педагогічними працівниками, які атестовуються: 

atesttpal@gmail.com